PROMPT

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
PROMPT

PROMPT, apraksi dizartri veya fonolojik bozukluklar gibi motor konuşma bozuklukları olan çocuklar için başarılı, kanıta dayalı bir tedavi yöntemidir.

PROMPT yöntemi, konuşma üretiminin fiziksel yönlerine (örneğin, dudak, çene, dil ve gırtlak hareketleri) odaklanır. PROMPT eğitimini almış bir dil ve konuşma terapisti çocukların konuşma seslerini üretmek için doğru hareketlere yönlendirmek üzere yüze ve boyuna hafif baskı gibi dokunsal ipuçlarını kullanır. 

PROMPT, konuşma ve dil becerilerini geliştirmek için fiziksel ve bilişsel teknikleri birleştiren çok boyutlu ve bütünsel bir yaklaşımdır. Çocuklar yeni konuşma hareketlerini bağlam içinde kullanmayı öğrenirler. Terapist konuşma ve sosyal becerilerin yanı sıra kelime dağarcığı, gramer ve cümle yapısı oluşturmaya çalışacaktır.

Tipik bir PROMPT terapi seansında, dil ve konuşma terapisti, belirli sesleri, kelimeleri veya cümleleri hedef alarak çocuğun çenesine, dudaklarına, ses kıvrımlarına ve diline manuel olarak rehberlik eder. Hareketleri şekillendirmek ve desteklemek için dokunma ipuçlarını kullanırlar. Bunu yaparken terapist, çocuğun fonem (bir kelimeyi diğerinden ayıran en küçük ses birimleri) üretmesine yardımcı olur. 

 

Terapist ve çocuk birlikte, sesler hiyerarşisinde sabit bir hızda ilerler ve yalnızca çocuk hazır olduğunda daha fazla sese geçer. Çocuklar (yardım ve tekrar yoluyla) planlamayı, organize etmeyi ve giderek daha gelişmiş konuşma sesleri yaratmayı öğrenirler.

 

PROMPT, kelimenin tam anlamıyla konuşmayı geliştirmek için uygulamalı bir yöntemdir. Başlangıçta terapist, hastalara rehberlik etmek için büyük ölçüde dokunma ipuçlarına güvenir. Konuşma becerileri geliştikçe, eğitim tekerlekleri gibi dokunma ipuçları yavaş yavaş kaldırılır.

Bu Sayfa 1428 kez ziyaret edilmiştir.
Tarih : 24 Mart 2023
8 10
© Mavi Yıldızlar / 2020 tüm hakları saklıdır.