Online Disleksi Testi

PaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaşPaylaş
Online Disleksi Testi

Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Testi

Öğrenme Güçlüğünü: Normal, normal üstü zekaya sahip bireylerde akranlarıyla birlikte en az altı aylık eğitim almış olmasına rağmen; okumada, okuma hızında, okuduğunu anlamada, yazmada, aritmetik becerilerde ve motor koordinasyon becerilerinde zorlanan bireyler olarak tanımlarız.

 

Öğrenme güçlüğü bireylerde alt türlerde kendini gösterir.

 

Bunlar:

Disleksi            : Okuma Güçlüğü

Diskalkuli        : Aritmetik Güçlüğü

Disgrafi           : Yazım Güçlüğü

Dispraksi         : Motor Koordinasyon Güçlüğü

 

 

Bireylerde bu alt türler karma olarak kendini gösterir. Baskın olan %85’lik dilimle disleksi / okuma güçlüğüdür. Özel Öğrenme Güçlüğü hastalık değildir. Tıbbi bir tedavisi ve ilacı yoktur. Genetik geçişlerden kaynaklı olarak bireylerde kendini gösterir. Özel öğrenme güçlüğü her bireyi farklı oranda ve şekilde etkiler. Bazı bireyler öğrenme güçlüğünü yoğun olarak yaşarken bazı bireyler hafif oranda öğrenme farklılığı yaşıyor olabilirler.

Hazırlanan “Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Testi” tanılama öncesinde bireylerin öğrenme güçlüğü riski taşıyıp taşımadığı ile ilgili ipuçları vermektedir. Tüm test maddelerini cevaplandırmanız önemlidir. Test sonucu öğrenme güçlüğü riskini tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır. Risk grubunda çıkan sonuçlar ile karşılaştığınızda bir uzmana başvurmanızda fayda vardır.

Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Testi, ilkokul 1. Sınıfın 2. Döneminden, 12. Sınıfın sonunda okuyan bireylere uygulanabilir.

Bu Sayfa 1689 kez ziyaret edilmiştir.
Tarih : 27 Ocak 2023
38 133
© Mavi Yıldızlar / 2020 tüm hakları saklıdır.