Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Hastalığı okul çağı çocuklarının % 3-5 ‘inde görülür. Genelde 4-5 yaşlarında farkedilir ve ergenlikte de şekil değiştirerek devam eder. Erişkinlerde daha az oranda bulunur. Bu çocuklarda dikkatsizlik, aşırı hareketlilik ( hiperaktivite), unutkanlık, tepkilerin kontrolsüzlüğü veya ani ve dürtüsel tepkiler bulunur.Olguların büyük çoğunluğunda hem dikkat eksikliği hem de hiperaktivite birliktedir. Bir bölümünde ise sadece dikkat orunları veya sadece hiperaktivite olabilir. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite hastalığı ile Glutensiz Diyet !

Dikkat eksikliği ve Hiperaktiviteli, çoğunluğu çocuklardan oluşan 67 kişiye AGA ve AMA bakılmış ve sonucu pozitif çıkan 10 hastaya enaz 6 ay glutensiz diyet uygulanınca yakınmalarında azalma saptanmıştır(1). 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Hastalığı ile gıda boyaları ve koruyucuları !

Gıda Boyalarının bu hastalıkla ilişkisi üzerinde 1975 yılından beri durulmaktadır. Aradan geçen yıllarda bu konuda pek çok çalışma yapılmış ve çoğu destekleyen sonuçlar elde etmiştir (2). Gıda boyaları ve koruyucuları ile ilgili yapılan bir çalışmada, 3 yaşında ve 8-9 yaşlarında çocuklar incelenmiştir. İki grupta da bu maddeleri alırken hiperaktif davranışlar gözlemlenmiştir (3). 

1. Niederhofer H. Association of attention-deficit/hyperactivity disorder and celiac disease: a brief report. Prim Care Companion CNS Disord. 2011;13(3). pii: PCC.10br01104.

2. Kanarek RB. Artificial food dyes and attention deficit hyperactivity disorder. Nutr Rev. 2011;69:385-91.

3. McCann D, Barrett A, Cooper A, et al. Food additives and hyperactive behavior in 3-year-old and 8/9-year-old children in the community: A randomized, double-blinded, placebo-controlled trial. Lancet. 2007;370:1560–7.

Bir cevap yazın