Yutma Bozukluğu

Yutma Bozukluğu Tıp dilinde ‘Disfaji’ olarak bilinir.

Bu durum, yiyeceğin ağız boşluğundan mideye geçişinde gecikme, engellenme ve yanlış bir yol izleyerek nefes borusuna kaçması şeklinde ortaya çıkar.

Yiyecek ses telleri seviyesine kadar inerse ‘penetrasyon’ , ses tellerinin altına geçerse de ‘aspirasyon’ olarak bilinen oldukça tehlikeli, ölüme yol açabilen bir durum gerçekleşir.

Çünkü aspirasyon, yiyeceklerin nefes borusu yolu ile ciğerlere kaçması demektir.

Yutma bozukluğu her yaş grubundan hastada sinirsel (nörojenik), mekanik, psikolojik nedenler ve kas hastalıklarına (myojenik) bağlı olarak oluşabilir.

 

 

Felç ‘te Yutma Rehabilitasyonu ?
Felç geçiren kişi kendini besleyebiliyorsa veya yardım alarak besleniyorsa yiyeceklerin ve içeceklerin soluk borusuna kaçmasından korunması için doğru oturma pozisyonu ve uygun yeme metotlarını öğrenmek zorundadır.

Oral Motor Koordinasyon Bozuklukları

Hipotoni
Zayıf Emme
Dil Lateralizasyon YOKLUĞU
sürekli Dil İtme
Tam Olmayan Dudak Kapanması
Nörolojik Gelişim Eksikliği
Sürekli Emme
Tonik Isırma
Hiperaktif Ögürme Refleksi
Koordine Olmayan Yutma

Salya Akması Problemleri Nedir ?
Salya Akması CP ‘li çocukların yaklaşık % 10 ‘nunda görülen ve sosyal sıkıntıya yol açan önemli bir problemdir. Oral Motor problemi olan çocuklarda yutma frekansı azaldığı için, tükürük ağız boşluğunda birikir. Ağız kapanması da tam olmadığından tükürük dışarı akar. Fasial tonusun azalması ve baş tutmanın gecikmesi de yerçekiminin etkisiyle tükürüğün akmasına yardımcı olur.

Bir cevap yazın